Price Chopper Deals June 10th to 16th


Don't forget about the Entertainment books with their $5 off $50 and $5 off $75 coupons. Click here to view the entire Price Chopper ad for this week. Here are what I think are the best deals:

  • Ground chuck, family pack, $1.47 per lb.
  • Boneless butterfly pork chops, $2.49 per lb.
  • Fresh chicken leg quarters, $0.99 per lb.

  • Skippy peanut butter, 15 to 16.3 oz, $0.97 (limit 2)
    Use $0.40 coupon from 4/5 UN
    Final Price: $0.57

  • Oscar Mayer meat bologna, $0.97
    Use $1.00 off 2 coupon from 5/31 SS
    Final Price: $0.47 each when you buy 2

  • Ragu, 16 to 26 oz, $0.97
    Less $0.75 off 2 coupon from 5/17 RP or
    $1.00 off 2 printable coupon (prints in Spanish)
    Final Price: $0.47 to $0.60 each when you buy 2, depending on coupon

  • Ronzoni Bistro Meals, $2.00
    Use $1.00 coupon from 5/10 SS
    Final Price: $1.00

  • Hamburger, Chicken or Tuna Helper, $0.97 (limit 6)
    Use $1.00 off 3 coupon from 5/31 SS or 6/7 or printable coupon or
    Use $0.80 off 3 printable coupon AND
    Use "save $1.00 off beef" peelie coupon found at Price Chopper last week
    Final Price: $0.64 each when you buy 3 + FREE\cheap beef!

  • Coke product 12-packs, buy 4 for $12 and get 1 FREE
    Use $1.00 printable coupon for Coke (no longer available)
    Use $1.00 printable coupon for 7-up
    Final Price: $1.60 each when you buy 5 and use 4 coupons

  • Powerade sports drinks, buy 10 for $10.00 and get 5 FREE
    Use $0.75 off 2 tearpad coupon (found at Hyvee gas station last week
    Final Price: $0.42 each when you buy 15 and use 5 coupons

  • Hormel fully cooked entrees, $6.29
    Use $1.00 coupon from 5/17 SS
    Final Price: $5.29

  • Hormel pork tenderloins, $7.49
    Use $1.00 coupon from 5/17 SS or peelie coupon found at Price Chopper last week
    Final Price: $6.49 (decent, but not a great price)

  • Eckrich jumbo hotdogs, $1.79
    Use $1.00 off 2 coupon from 5/17 SS
    Final Price: $1.29 each when you buy 2

  • Bar-S smoked sausage, 3 lb, $4.99
    Use $1.00 off 2 printable coupon
    Final Price: $4.49 each when you buy 2

  • Oscar Mayer or Louis Rich variety pack, $2.50
    Use $1.00 off 2 coupon from 5/31 SS
    Final Price: $2.00 each when you buy 2

  • Tennessee Pride sausage, $2.50
    Use $1.00 tearpad coupon (found at Hen House previously) or
    Use $1.00 off 2 printable coupon
    Final Price: $1.50 to 2.00 each when you buy 2, depending on coupon

  • Fast Fixin' Breaded Chicken, $3.99
    Less $0.30 printable coupon
    Final Price: $3.69

  • Kellogg's cereal, buy 3 for $12 and get 3 free (Froot Loops, Corn Pops, Apple Jacks, Frosted Flakes, Rice Krispies or Corn Flakes) HOT MONEYMAKER!
    Use $1.50 coupon from 6/7 RP
    Final Price: $1.25 each when you buy 6 and use 3 coupons
    ** Click here to find out how to make this a HOT $10+ moneymaker! **

  • Lay's potato chips, $3.00
    Use $3.00 coupon from Pepsi Superbowl promotion (no longer available) or
    Use $2.00 off 2 peelie coupon found at Hyvee last week or
    Use $1.00 off 2 coupon from 4/5 SS
    Use $1.00 off Frito-Lay dip when you buy 1 Frito-Lay chip
    Final Price: FREE to $2.00 each, depending on coupon

  • Nabisco Chips Ahoy, $2.50
    Use $0.55 coupon from 5/17 SS
    Final Price: $1.95

  • Kraft macaroni and cheese, $0.79
    Use "buy 3 get 1 free" printable coupon
    Final Price: $0.59 each when you buy 4

  • Velveeta Shells and Cheese, $1.99
    Use $1.50 off 2 printable coupon
    Final Price: $1.24 each when you buy 2 + get a Catalina coupon for $1.00 off your next visit (Thanks, Kansas City Penny Pinchin' Mama!)
  • Kool-Aid packets, 8 for $1.00 or $0.12 each
    Use $0.50 off 10 printable coupon
    Final Price: $0.74 for 10 or 7 cents each!

  • Shedd's Country Crock spread, $1.69
    Use $0.50 coupon from 5/17 RP for Calcium Plus Vitamin D spread or
    Use $0.35 coupon from 5/17 RP
    Final Price: $1.19 to $1.34, depending on coupon

  • Blue Bunny or Weight Watcher's yogurt, 6 oz, 3 for $2
    Use $0.55 off 2 printable coupon
    Final Price: $0.48 each when you buy 3

  • Blue Bunny ice cream, 56 oz. square, $2.50
    Use $0.75 coupon from June All You magazine (available at Walmart)
    Final Price: $1.75

  • Tony's pizza, $2.50
    Use $0.50 coupon from 6/7 SS
    Final Price: $2.00

  • Green seedless grapes, $0.79 per lb.
  • Cut seedless watermelon, $0.59 per lb.

  • Sweet Baby Ray's BBQ sauce, $1.50
    Use $1.00 coupon from 5/10 SS
    Final Price: $0.50

  • Stouffer's family size entrees, $7.99
    Use $1.00 coupon from April All You magazine
    Final Price: $6.99

  • Coffee-Mate, $1.99
    Less $1.00 printable coupon
    Final Price: $0.99

  • Contessa meals, $5.99
    Use $1.50 off 2 printable coupon (must register)
    Final Price: $5.24 each when you buy 2

4-Day Sale (Thursday through Sunday)
  • Boneless, skinless, frozen chicken breast, $1.49 per lb.
  • KC Pride rump roast, bones, $1.79 per lb.
  • Tyson sliced bacon, 16 oz, $1.99
  • Musselman's apple sauce, 24 oz, $0.99

  • Purex 2x liquid detergent, $1.99 (limit 2)
    Use $0.50 printable coupon
    Final Price: $1.49

  • Kraft American singles, 10 to 12 oz, $1.19 (limit 2)
    Use $1.00 printable coupon (must also purchase Oscar Mayer bologna)
    Use $1.00 off 2 printable coupon
    Final Price: $0.69 each when you buy 2

2 comments:

The Penny Pincher said...

Did you find the tear pad for the Kelloggs/Price Chopper deal in your store?

I will have a post about in the am on my blog if you want to share it with your readers.

Basically, buy 5 Kelloggs products at PC and get $10 GC; buy 10 Kelloggs products and get $25!

You can actually MAKE $10 if you do the fruit snacks deal during the 4 day sale!! Our store in here in Raymore has the Kellogg's snacks marked down to only $1.49 a box -- no limits!!!

www.kcpennypinchinmama.com

ThriftyPuppy said...

Oooooo, that's a good one. I didn't find it but I haven't been yet today and will definitely check it out. When you get your post up, I will give you a linky from here. Thanks for sharing!

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Copyright © 2010 - Hounding with ThriftyPuppy - is proudly powered by Blogger
Smashing Magazine - Design Disease - Blog and Web - Dilectio Blogger Template