Price Chopper Deals July 29th to August 4th


Don't forget about the Entertainment books with their $5 off $50 and $5 off $75 coupons. Click here to view the entire Price Chopper ad for this week. Here are what I think are the best deals:
Back to School Savings

  • Crayola crayons, 24-count, $0.20
  • Elmer's glue, 4 oz school glue or glue-all or 2-count glue sticks, $0.20
  • Top Flight theme books, 70-count, $1.00
  • Top Flight filler paper, 150-count, $0.50
  • Dixon #2 yellow pencils, 10-count, $0.50
  • Crayola long colored pencils, $1.50
  • Pilot G2 fine point pens, $2.00
  • Sanford assorted pens, markers and hilighters, $1.50
  • Teledex handheld calculator, $2.99
  • Top Flight 2-pocket portfolio, $0.25
  • PrintWorks multi-purpose copy paper, $2.99
  • Bic crystal or round stick ballpoint pens, $0.50
    Use $1.00 off 2 printable coupon
    Final Price: FREE

  • Angel food cake, $2.50
  • Blueberries jumbo pack, 2 lb, $3.79 (limit 2)

  • Hunts ketchup, 24 oz, $0.99
    Use "get me FREE" coupon from Home Made Simple coupon book (request yours) or
    Use $1.00 off 2 coupon from May All You magazine or
    Use $0.20 coupon from 5/10 SS or 6/21 SS
    Final Price: FREE to $0.79, depending on coupon

  • Nabisco Ritz crackers, $2.50
    Use "buy any Ritz Crackers and get Wheat Thins Crackers free" coupon from 5/17 SS
    Final Price: $2.50 + FREE Wheat Thins

  • Frito Lay potato chips, $3.00
    Use $3.00 coupon from Pepsi Superbowl promotion (no longer available) or
    Use $2.00 off 2 peelie coupon (found previously at Hyvee) or
    Use $1.00 off 2 coupon from July All You magazine
    Final Price: FREE to $2.50 each, depending on coupon

  • Keebler Sandies, $2.50
    Use $0.55 printable coupon
    Final Price: $1.95

  • Post cereals, $2.50 (includes Grape Nuts, Honey Bunches of Oats, Raisin Bran or Shredded Wheat)
    Use $2.00 printable coupon for Honey Bunches of Oats with Pecans or
    Use $1.00 coupon for Grape Nuts, Shredded Wheat or Raisin Bran from 7/26 SS or
    Use $1.00 coupon for Honey Bunches of Oats fom 7/26 or
    Use $1.00 peelie coupon for Shredded Wheat (found at Hen House previously)
    Use $1.00 off 2 coupon for any Post cereal from 6/21 SS or 7/26 SS
    Final Price: $0.50 to $2.00 each, depending on coupon

  • Betty Crocker brownie mix, $0.99
    Use $0.75 off 2 coupon from 6/8 SS or 7/19 SS or printable coupon from here or here
    Final Price: $0.67 each when you buy 2

  • Fuze drinks, $0.99
    Use "FREE 18.5 oz when you buy Terra Chips 6 oz or larger (peelie found at Hen House previously)

  • 7-Up 2-liter, $0.99
    Use $1.00 off 2 7-UP 2-liters (hangtag coupon found previously at Hyvee) or
    Use "FREE 7-UP, A&W or Sunkist 2-liter when you buy 1 rotisserie or deli chicken" (hangtag coupon found at Hen House last week) or
    Use "FREE 7-UP, A&W or Sunkist 2-liter when you purchase $10.00 of grilling meat (hangtag coupon found at Hen House last week)
    Final Price: $0.49 each when you buy 2

  • 7-Up 12-packs, $4.00
    Use $1.00 printable coupon
    Final Price: $3.00

  • Folgers coffee, $6.99
    Use $0.55 coupon found in previous containers
    Final Price: $6.44

  • Classico pasta Sauce, $2.00 each
    Use $1.00 off 2 printable coupon
    Final Price: $1.50 each when you buy 2

  • Kellogg's Pop-Tarts, $1.49
    Use the $0.55 coupon from 6/7 RP (expire 8/2) or
    Use the $0.55 printable coupon for Blueberry Muffin Pop-Tarts
    Final Price: $0.94

  • Anderson Erickson yogurt, 6 oz, $0.39

  • Sunshine Cheez-Its, $1.99
    Use $0.75 printable coupon
    Final Price: $1.24

  • Powerade sports drinks, $0.79
    Use $0.75 off 2 tearpad coupon (found previously at Hyvee gas station)
    Final Price: $0.42 each when you buy 2

  • Crystal Light, $2.99
    Use $0.50 off 2 tearpad coupon (found at Price Chopper previously)
    Use $1.00 tearpad coupon for Crystal Light and 1 water product (found at Price Chopper previously)
    Final Price: $1.99 to $2.74, depending on coupon

  • Coke 6-packs, $3.50
    Use "$2.00 off Coke 6-pack and bucket or box of deli chicken" (tearpad coupon found in June at Price Chopper)
    Final Price: $1.50 + dinner!

  • Oscar Mayer or Louis Rich variety lunchmeat packs, $2.50
    Use $1.00 off 2 coupon from 5/31 SS
    Final Price: $2.00 each when you buy 2

  • Bar S jumbo meat hotdogs, $0.99
    Use $1.00 off 2 printable coupon
    Final Price: $0.49 each when you buy 2

  • Johnsonville smoked brats or sausage, $2.79
    Use $1.00 peelie coupon for any Johnsonville sausage product (found at Price Chopper last week) or
    Use $0.35 coupon for Bold Smoked Sausage from 6/14 SS
    Final Price: $1.79 to $2.44, depending on coupon

  • Farmland breakfast sausage, $1.50
    Use two $1.00 or $0.75 or $0.55 coupons for any Farmland product (register to get coupons mailed to you)
    Final Price: $0.50 to $0.95 depending on coupon

  • Fast Fixin' breaded chicken, $3.99
    Use $0.35 printable coupon
    Final Price: $3.64

  • Yoplait Yo-Plus or Fiber One 4-packs, $2.50
    Use $1.00 coupon for Yo-Plus from 6/7 SS or
    Use $1.00 coupon for Fiber One from 7/12 SS or printable coupon from here or here
    Use $0.50 coupon for Yo-Plus from 6/7 SS (expires 8/1)
    Final Price: $1.50 to $2.00, depending on coupon

  • Kraft Philadelphia cream cheese, $1.67
    Use $1.00 off 2 tearpad coupon (found at Price Chopper previously)
    Final Price: $1.17 each when you buy 2

  • Pillsbury biscuits, dinner rolls and breadsticks, $0.99
    Use the $0.75 off 3 coupon fronm 5/31 SS
    Final Price: $0.74 each when you buy 3

  • Mar's novelties, $3.50
    Use $1.00 coupon from 6/7 RP
    Final Price: $2.50

  • Edwards pie slices, $2.50
    Use $0.75 coupon from 5/10 SS or
    Use $1.00 off 2 coupon from 6/14 SS or 7/26 SS
    Final Price: $1.75 to $2.00, depending on coupon

  • Energizer Max batteries, $2.99
    Use $1.00 printable coupon
    Final Price: $1.99

  • Secret Clinical Strength or Advanced deodorant, $6.99
    Use $1.00 coupon from 6/7 PG
    Final Price: $5.99

  • Bic Soleil razors or refills, $5.99
    Use $3.00 coupon from 6/28 SS (expires 8/2) or
    Use the $2.00 printable coupon
    Final Price: $2.99 to $3.99, depending on coupon

  • Crest Expressions or Pro-health toothpaste, $2.99
    Use $0.75 coupon for 4.2 oz or larger toothpaste from 7/5 PG (expires 7/31) or
    Use $0.50 coupon from 4.2 oz or larger toothpaste from 6/7 PG (expires 7/31)
    Final Price: $2.24 to $2.49, depending on coupon

  • Dawn liquid dish soap, 10 oz foam soap and selected varieties, $2.49
    Use $1.50 coupon for Pure Essentials from 6/7 PG (if included in sale; expires 7/31) or
    Use $0.50 coupon for Direct Foam or Simple Pleasures from 6/7 PG (expires 7/31) or Home Made Simple coupon booklet (request yours) or
    Use $0.25 coupon for any Dawn soap from 7/5 PG (expires 7/31) or Home Made Simple Coupon booklet (request yours)
    Final Price: $0.99 to $2.24, depending on item and coupon

  • Charmin bath tissue, 12 big rolls, $4.99
    Use $0.25 coupon from 6/7 PG or 7/5 PG (expires 7/31)
    Final Price: $4.74

  • Bounty Basic paper towels 8-roll, $4.99
    Use $0.25 coupon from 6/7 PG or 7/5 PG (expires 7/31)
    Final Price: $4.74

0 comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Copyright © 2010 - Hounding with ThriftyPuppy - is proudly powered by Blogger
Smashing Magazine - Design Disease - Blog and Web - Dilectio Blogger Template