Price Chopper Deals August 12th to 18th


Don't forget about the Entertainment books with their $5 off $50 and $5 off $75 coupons. Click here to view the entire Price Chopper ad for this week. Here are what I think are the best deals:

Weekly Print Ad

  • Dole ripe bananas, $0.39 per lb.
  • Boneless, skinless chicken breast (frozen), $1.69 per lb.
  • Ocean Spray cranberry juice, 64 oz, $1.69 (limit 3)

  • Dole salad mixes, $2.50
    Use $1.00 tearpad coupon found at Price Chopper or Hen House previously
    Final Price: $1.50

  • General Mills cereal, $1.49 (includes Kix, Cheerios, Multi-Grain Cheerios, Wheaties, Cocoa Puffs or Reeese's Puffs)
    Use $1.00 printable coupon for Cheerios (must register) or
    Use $1.00 off 3 General Mills Cereals from 8/9 SS or
    Use $0.50 printable coupon for Cheerios or
    Use $1.00 off 2 printable coupon for any General Mills cereal
    Final Price: $0.49 to $0.99, depending on item and coupon

  • Bar-S bacon, $1.69
    Use $1.00 off 2 printable coupon (must register)
    Final Price: $1.19 each when you buy 2

  • Belfonte cottage cheese, 24 oz, $1.49

  • Coke 20-packs, $4.50
    Use $1.00 peelie coupon for Coke when you buy 1 Lay's snack item (found at Hyvee previously)
    Final Price: $3.50

  • Ragu pasta sauce, $1.99
    Use the $0.60 printable coupon or
    Use the $0.75 off 2 coupon from 8/2 RP
    Final Price: $1.39 to $1.62 each, depending on coupon

  • Breyers ice cream, 48 oz, $3.00
    Use $0.75 coupon from ??? or
    Use the $1.00 off 2 printable coupon
    Final Price: $2.25 to $2.50, depending on coupon

  • Nabisco snack crackers (Wheat Thins), $2.00
    Use the $1.00 off 2 coupon for any Nabisco cookies or crackers from the Nabisco $55 coupon booklet (look for this in the store!) or
    Use the "Nabisco Wheat Thins and Crystal Light, $2.00 off when you buy both" coupon found at Price Chopper this week or
    Use the "buy any Ritz crackers and get Wheat Thins free" coupon from 5/17 SS
    Final Price: FREE to $1.50 each, depending on coupons
    **Submit for $20 rebate from Nabisco coupon booklet

  • Knorr sides, $1.25
    Use the $0.45 printable coupon for any Knorr product
    Use the $0.60 off 2 coupon from 8/2 RP (some regions got $1.00 off 3) or
    Use the $0.50 off 2 coupon from the August All You magazine (available at Walmart)
    Final Price: $0.80 to $1.00 each, depending on coupon

  • Home Pride wheat or Wonder whole grain white bread, $1.99
    Use the $0.55 peelie coupon previously found at Price Chopper and Hen House
    Final Price: $1.44

  • Kool-Aid drink mix, $0.10

  • Purina Beneful dog food, 15.5 lb, $14.99
    Use the $4.00 printable coupon for any Purina product (must register) or
    Use the $3.00 coupon for Beneful 15.5 or larger from 8/9 RP
    Final Price: $10.99 to $11.99, depending on coupon

  • Charmin toilet paper, 9 large rolls, $4.99
    Use the $0.25 coupon from 8/2 PG
    Final Price: $4.74

  • Nestle Juicy Juice, $2.00
    Use the $0.50 off 2 coupon from 8/9 RP
    Final Price: $1.75 each when you buy 2

  • Kellogg's cereal or straws, select varieties, $2.50
    Use the $1.00 peelie found on select Kellogg's cereals (look for these! I found them at Price Chopper this week)
    Use the $1.00 printable coupon for Blueberry Special K (if included in sale)
    Use the $1.50 off 2 printable coupon for Frosted Flakes (if included in sale)
    Use the $1.00 off 2 coupon from 8/2 Keebler insert
    Final Price: $1.50 to $2.00, depending on coupon

  • Kellogg's Pop-tarts, $2.50
    Use the $1.00 off 2 coupon from 8/2 Keebler insert or
    Use the $0.55 printable coupon for Blueberry Muffin or Chocolate Banana Split flavors
    Final Price: $1.95 to $2.00, depending on item and coupon

  • Healthy Choice dinners, $2.50
    Use the $2.50 printable coupon for Steamers (no longer available) or
    Use $2.00 printable coupon for Steamers (no longer available) or
    Use $1.00 off 2 printable coupon for any Healthy Choice entree
    Final Price: FREE + possible overage, depending on coupon

  • Marie Callender's Pasta Al Dente, $2.50
    Used $1.00 coupon from 5/17 SS or June All You magazine or printable coupon
    Final Price: $1.50 each

  • Pillsbury Toaster Strudel, $2.00
    Use $0.55 off 2 printable coupon from here, here or here
    Final Price: $1.73 each when you buy 2
Online Ad
  • Pace picante sauce, $2.50
    Use the $4.00 printable coupon (from the Pace Hand Pick and Win game) or
    Use te $0.75 off 2 coupon from 6/21 RP
    Final Price: FREE + possible $1.50 overage to $2.13 each, depending on coupon

  • Post cereals, $2.00
    Use $2.00 printable coupon for Trial Mix Crunch or
    Use $1.00 peelie for Post Shredded Wheat (found at Hen House previously) or
    Use $1.00 off 2 coupon from 7/26 SS
    Final Price: FREE to $1.99, depending on item and coupon

  • Starbucks ice cream, 16 oz, $2.99
    Use the $2.00 coupon from 6/21 RP or printable coupon (no longer available) or
    Use the $1.00 coupon from 8/9 RP
    Final Price: $0.99 to $1.99, depending on coupon

  • Klondike bars, $2.99
    Use the $1.00 off 2 printable coupon
    Final Price: $2.49 each when you buy 2

  • Duracell batteries, $2.99
    Use the $0.75 coupon from 8/2 PG
    Final Price: $2.24

0 comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Copyright © 2010 - Hounding with ThriftyPuppy - is proudly powered by Blogger
Smashing Magazine - Design Disease - Blog and Web - Dilectio Blogger Template